7. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál
Fesztivál nyitóest
2010. november 2. 19.00
Toldi mozi
Köszöntőt mond: Majtényi László
Fesztiválnyitó film
A szeméthegyen túl
Mai Iskander / USA & Egypt / 2009 / 79'
Fesztivál bérlet
4000 HUF november 2-ig
november 3-tól: 4500 HUF
Bérlet október 26-tól vásárolható a Toldi moziban / Budapest, V. Bajcsy-Zsilinszky út 36–38. Tel.: +36 1 472 0398
Fesztivál helyszínek és jegyinfó
750 HUF - Toldi mozi: Budapest, V. Bajcsy-Zsilinszky út 36–38. Tel.: +36 1 472 0398
850 HUF - Cirko-gejzír filmszínház: Budapest, V. Balassi B. u. 15–17. Tel.: +36 1 269 191
Vasárnap véget ért a 7. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál. Közel 4000 látogató jött el kreatív, emberi jogi dokumentumfilmeket megnézni Budapesten és Pécsett egyaránt.
8. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál
November 8-12. 2011.
Nevezd be filmedet a Verzióra!
nincs nevezési díj, nincs gyártási év korlátozás, korábban már nevezett filmeket nem fogadunk el
Nevezési határidő: 2011. július 31.
Az 1500 eurós Közönségdíjat a közönség szavazatai alapján Roberto Hernandez & Geoffrey Smith A bűnösség vélelme című filmje nyerte. Gratulálunk!
A Verzió Film Alapítvány 100.000 Ft.-os különdíjat ajánlott fel Takács Mária Eltitkolt évek című munkájáért, mely idén a legmagasabb pontokkal értékelt és leglátogatottabb magyar dokumentumfilm volt.
A Duna Televízió Díját Lixin Fan Az utolsó vonat című alkotása nyerte a film képi és drámai megvalósításáért. A filmet a Duna TV 2011-ben tűzi műsorra.
A nézők szavazatai alapján magas pontszámot ért el Mészáros Antónia Megtagadva, Sabine Lubbe Bakker & Ester Gould Kiáltás valamint Julie Bridgham Katonák száriban című dokumentumfilmek.
A 7. Verzió csapata szeretne köszönetet mondani mindenkinek, aki segített és támogatta az idei fesztivált.
Találkozzunk jövőre is!
A Verzió csapata
Élet a mozgó képen
A mozi, azaz a "mozgó kép" lényege a mozgás. A film a születése pillanatától eltelt több mint egy évszázad alatt nézők millióit vitte virtuális utazásra a világ minden szegletébe. A dokumentarista mozi azonban több mint utazós voyeur-ködés, hiszen fordítva is működik: közel hozza a távoli, egzotikus, ismeretlen tájakat és megmutatja a bennünket körülvevő világ összetettségét.
Idei programunk középpontjában a mozgás áll, annak mindenféle értelmében. A Verzió Nemzetközi Panoráma programjának filmjei a kínai, kirgiz, bolgár, kongói, etiópiai és csecsen elvándorlási trendeket mutatják be egy-egy család történetén keresztül (Az utolsó vonat, Távházasság, Férfiak nők nélkül, Az érkezők, Sehol Európában. Menekülés Csecsenföldről), illetve a múlt és jelen értelmezésünket megkérdőjelező időutazásra visznek a holokausztba és a II. világháborúba, Jugoszlávia véres történelmébe, a jaffa narancs exportjának szemszögéből vizsgált izraeli-palesztin viszonyokba (Befejezetlen film, Előre a múltba, Jaffa - a narancs körbejár). Egy szentpétervári költözés személyes történetéből azt tudjuk meg, milyen örökséget hagyott a szocialista társbérlet-rendszer az újonnan kialakult kapitalizmusra (Társbérleti peresztrojka). Idén a holland Movies that Matter a vendég-fesztivál. A velük együttműködésben vetített filmek az emberi jogokkal, jogsértésekkel, többek között nepáli, közel-keleti esetekkel foglalkoznak (Katonák száriban, Tibet dalban). Ám az emberi jogok megsértéséért nekünk sem kell a szomszédba mennünk, elég, ha megnézzük a Társaság a Szabadságjogokért jogvédelmi akciónak is beillő filmjét a romák magyarországi helyzetéről (Jogtalanúl).
A világ egyhatoda című, Dziga Vertov úttörő munkájáról elkeresztelt retrospektív programban az Orosz Állami Film- és Fotóarchívum által rendelkezésünkre bocsátott korai szovjet expedíciós filmeket vetítünk. A válogatás a néprajztudomány és a propaganda között lebegő expedíciós mozi rövid életű műfaját hívatott bemutatni. A filmek a Szovjetunió közeli és távoli tájaira viszik el a nézőt, mint például a Pamír, Kaukázus, Közép-Ázsia, Szibéria, Távol-Kelet, a birobidzsani és krími zsidó települések (A világ tetején, Dagesztán, Tunguzföld, Buhara, Zsidók a földeken, Birobidzsan). A retrospektív program másik csoportját a különféle pártok propaganda filmjei alkotják az 1945-49-es időszakból, amelyek a politikai hatalom megszerzésére irányuló manipulációs eszközként szolgáltak. És végül, de nem utolsó sorban, megnyitjuk a több-funkciós Vizuális Laboratóriumot, ahol kockáról kockára elemezzük és vitatjuk meg a filmeket, hogy fejlesszük a résztvevők kritikai gondolkodását és vizuális készségeit.
A Verzió idei programja izgalmas úti célokat és közbülső állomásokat kínál kortárs és régi dokumentumfilmekből. Állítsa össze saját útitervét, és vágjon neki!
Oksana Sarkisova
A Verzió programigazgatója